Investovat se vyplatí - 2. díl - fondy peněžního trhu
V tomto článku se zaměříme zejména na krátkodobé investování prostřednictvím fondů peněžního trhu. Pro koho jsou tyto fondy určené a pro koho nevýhodné?
Co tedy jsou fondy peněžního trhu? V podstatě se jedná o druh dluhopisových fondů - portfolio manažer investuje do dluhopisů, zejména do těch s kratší splatností. V praxi se jedná hlavně o pokladniční poukázky. Pokladniční poukázky vydává centrální banka a jejich splatnost bývá do 12 měsíců. Zhodnocení je velmi nízké, nicméně stabilní. Další možností investice jsou depozitní certifikáty či termínované vklady bank. Mnohé banky jsou ochotny poskytnout i na termínovaném vkladu vyšší zhodnocení než bývá běžné pro drobné střadatele. Podmínkou je ale velmi často investice v řádu desítek milionů korun. To však pro podílový fond nemusí být problém a svým investorům může zhodnocovat peníze i přes tyto termínované vklady. Určitá část peněz zůstává i v hotovosti.
Zhodnocení
Zhodnocení takovýchto fondů bývá v současnosti v rozmezí 0,2 - 1,5 % ročně. Na druhou stranu se jedná o fondy, které téměř nekolísají a proto jsou vyhledávány spíše investory, kteří odmítají rizikovost své investice.
Poplatky
S nízkým výnosem souvisí i nízké vstupní poplatky. U většiny společností, které tyto fondy nabízejí, se vstupní poplatky pohybují v rozmezí 0,2 - 0,9%. V praxi tak ze zainvestovaných 100 000 Kč zaplatí investor na počátku 200-900 Kč. Fondy by měli na poplatek "vydělat" během několika měsíců a poté je již investor tzv. v plusu.
Na závěr lze říci, že investice do fondů peněžního trhu může být výhodná pro investory, kteří chtějí své peníze zhodnocovat maximálně 1-2 roky. Pro dlouhodobější investice je výhodnější zvolit jiný typ fondů.
Pokud jste nečetli první díl, naleznete jej pod tímto odkazem:
Další články