Jak správně vybrat cestovní pojištění?
S počátkem letních prázdnin se většina lidí chystá na delší či kratší cesty do zahraničí. Jak správně nastavit cestovní pojištění, aby krylo vše potřebné a zároveň, aby nestálo zbytečně moc peněz?
Nejčastější typy pojištění
1. Zdravotní pojištění
Toto pojištění kryje náklady na lékařskou péči v zahraničí, včetně léčby, hospitalizace a léků.
2. Pojištění ztráty zavazadel
Pokrývá náklady na ztracené nebo poškozené zavazadla.
3. Pojištění odpovědnosti
Pokrývá náklady na škody způsobené třetí osobě během vaší cesty. Je to užitečné zejména při cestování do cizích zemí, kde se mohou lišit právní předpisy a požadavky na náhradu škody.
4. Pojištění zrušení cesty
Toto pojištění vám pomůže, pokud musíte zrušit plánovanou cestu z důvodu neočekávaných událostí, jako je vážná nemoc, úmrtí v rodině nebo přírodní katastrofa.
5. Asistenční služby
Toto pojištění využijí zejména ti, kteří cestují na dovolenou autem. Stát se totiž může všechno a například odtah vozu ze zahraničí zpět do ČR k opravě může vyjít na desetitisíce korun.
Cestovní pojištění k platebním kartám
Část lidí má cestovní pojištění od své banky v rámci různých prémiových platebních karet. Výhodou je fakt, že nestojí nic navíc a nemusí se sjednávat pro každou cestu zvlášť. Určitě jej tedy ocení ti, kteří cestují častěji. Na druhou stranu je potřeba vždy zkontrolovat, co konkrétně dané pojištění kryje. Zda jen držitele karty nebo i jeho rodinu, zda jen nejnutnější lékařskou péči nebo i něco nadstandardního a nebo třeba i to, zda pojištění obsahuje asistenční služby v případě cestování autem.
Alternativou může být i celoroční cestovní pojištění, které lze sjednat u více pojišťoven. Cenově vyjde levněji, než součet jednotlivých cest, pokud je jich opravdu více. Pro lidi, kteří jedou na dovolenou jednou za rok však příliš smyslu nemá.
Jak tedy vybrat vhodné pojištění?
Nejdříve se zkuste zamyslet, jaká rizika vám na dovolené hrozí. Určitě se to bude lišit v případě cesty za nákupy a v případě cesty na horské túry. Pokud například letíte letadlem, určitě nevyužijete asistence v případě poruchy vašeho auta.
Poté se podívejte, jaké pojistné limity jednotlivé pojišťovny nabízí. Na cesty do sousedních zemí většinou postačí limity nižší, protože nejnutnější léčbu můžete dostat v rámci českého zdravotního pojištění. To se ale netýká cest do vzdálenějších destinací, kde bych naopak volil limity minimálně v desítkách milionů korun, případně bezlimitní pojištění. Největší pozor je potřeba si dávat při cestách do zemí, kam Ministerstvo zahraničí cesty nedoporučuje. Těch jsou jednotky a jde o země, kam by se většina lidí ani vypravit nechtěla. Nicméně tyto země bývají často ve výlukách a pojištění by tak bylo k ničemu.
Cestovní pojištění nemusí stát tisíce. Záleží samozřejmě na destinaci, délce cesty a množství připojištění. Nicméně cestovní pojištění na běžnou dovolenou se dá pořídit za nižší stovky korun a to ve slušné kvalitě. Je však důležité koukat kromě ceny i na kvalitu pojištění a také na kvalitu pojišťovny. Správně nastavené pojištění vám poskytne klid a jistotu na vašich cestách.
Chcete pomoci správně nastavit cestovní pojištění? Nechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu.