Jak zlevnit hypotéku?

05.06.2024

Úrokové sazby hypoték už několik měsíců zajímavě klesají. V tomto článku vám ukážu dvě základní možnosti, jak můžete úrok své hypotéky snížit a mít tak i menší měsíční splátky. 

S klienty vždy nejdříve řeším, zda se jim blíží termín fixace nebo ještě ne. Zajistit výhodnější úroková sazba lze v obou případech, ale v tom prvním je často potřeba jednat rychleji. 

Varianta 1: chci zůstat u své banky

Pokud chcete zůstat u stávající banky, ale zároveň chcete snížit úrokovou sazbu, můžete s bankou zkusit vyjednávat. Prvním krokem je oslovení banky s tím, že se vám nelíbí úroková sazba. Moji klienti běžně posílají email dle vzoru, který mám k dispozici. K němu je dobré přiložit i konkurenční nabídku jedné nebo dvou dalších bank. Buď si pro tyto nabídky zajdete na pobočky bank nebo vám je připraví váš finanční poradce. Nebo já. 

Proč konkurenční nabídku? Pokud bude stávající banka vědět, že skutečně můžete odejít za lepšími podmínkami, bude motivovaná ke snížení úroku i vám. 

Vyjednáváním s bankou se vyhnete některým poplatkům, zejména pak poplatku ve výši 4 000 Kč, které byste museli zaplatit na katastru v případě refinancování do jiné banky. 

Varianta 2: chci odejít do jiné banky

Možností je samozřejmě i změna banky. V některých případech se jednoduše vyplatí získat nabídky jiných bank a vybrat si tu nejvýhodnější. Poplatku ve výši 4 000 Kč se nejspíš nevyhnete, ale zpracování hypoték u refinancování bývá velmi často zdarma, stejně jako odhad ceny nemovitosti. Je potřeba si uvědomit, že rozdíl jen jednoho procentního bodu, například snížení úroku ze 6 % na 5 %, sníží měsíční splátku průměrné hypotéky o 2 500 Kč. 

Porovnání bank vám udělám zdarma, ať nemusíte jednotlivé instituce obíhat. Stačí mi dát vědět ve formuláři níže a brzy se vám ozvu. 

Další články