Poklesy jsou přirozenou součástí investování

10.05.2022

Sotva se ekonomiky začaly vzpamatovávat z následků Covidu, přišla válka na Ukrajině. Do toho začaly centrální banky v boji proti inflaci zvyšovat úrokové sazby, což cenám akcií i dluhopisů také zrovna nepomáhá. 

Nejeden investor v dnešních dnech uvažuje o tom, kam se bude jeho portfolio dále pohybovat. A není se čemu divit. Například akciový index S&P 500 ztratil od začátku roku už téměř 17 % a od roku 1939 jsme neviděli strmější čtyřměsíční pokles. Při pohledu na tyto statistiky mnohé investory přepadnou obavy a mohou uvažovat i o předčasném ukončení investice. Přitom jsou poklesy přirozenou součástí investování. 

Při pohledu například na index Dow Jones, vidíme, že na horizontu 121 let, tedy od roku 1900 v podstatě do současnosti, nejsou poklesy ničím výjimečným. K poklesu o více, než 10 % došlo za tu dobu 131 krát. K poklesu o 20 a více procent pak dochází v průměru jednou za tři a půl roku. I přes tyto poklesy však dlouhodobě index roste průměrně o 10,1 % ročně. 

Nejlepší metodou tedy je koupit a držet. S každým klientem probírám při tvorbě investičního plánu jeho investiční horizont, abychom se vyvarovali situaci, kdy bude peníze předčasně potřebovat. V takové situaci by mohl prodávat ve ztrátě, což je nejhorší možná varianta. 

Důležitá je také diverzifikace. I na dlouhém horizontu může mít smysl vlastnit kromě akcií i menší dluhopisovou složku, případně investovat do nemovitostí či drahých kovů. Se správnou alokací vám pomůže kvalitní poradce. 

Co tedy dělat?

Vytrvat. Myslet dlouhodobě. To, že vaše investice zažívá pokles, nijak neovlivňuje stav, který bude na konci vašeho horizontu. V první řade je zapotřebí zachovat chladnou hlavu. 

Pokud jste s poklesy smířeni, může být zároveň i vhodná doba na dokoupení dalších investic se slevou. Pokles cen akcií či dluhopisů totiž nic jiného, než sleva není. 

A za třetí bude dobré, pokud se podíváte na složení vašeho portfolia. Není vhodné mít všechny peníze na jedné hromádce. V dnešní době, kdy rostou výnosy na dluhopisech, může být zajímavou alternativou dluhopis s pevným výnosem. Zde je však extrémně důležitý výběr kvalitního dluhopisu, přičemž je velkou chybou hledět jen na výnosy. Naprostá většina firemních dluhopisů vydávaných v ČR zcela postrádá tzv. kovenanty, neboli záruky, které emitent investorovi dává. Bez takových záruk je pro mě a mé klient dluhopis automaticky vyřazen. 

Chcete poradit, jak nejlépe rozložit vaše investiční portfolio? Zanechte mi na sebe kontakt a brzy se vám ozvu. 

Další články