Tři nejčastější chyby při vyřizování hypotéky, které vás mohou stát i statisíce

29.08.2020

Plánujete kupovat byt či dům a vlastní peníze vám stačit nebudou? Pak budete potřebovat hypotéku. Na co si dát pozor, abyste zbytečně nezaplatili víc, než musíte?

Jelikož si hypotéku lidé většinou vyřizují jen jednou, maximálně dvakrát za život, nelze se divit, že dělají stále stejné chyby. Hypotéka je často závazek na 30 let, tak neudělejte stejné chyby také. Mohly by vás stát i statisíce. 

1. Pohled pouze na úrokovou sazbu

Znáte to, naše hypotéka je nejlevnější a dostanete sazbu už od ...%. Abyste však na tuto sazbu dosáhli, musíte splnit hned několik podmínek. Podmínky má každá banka jiné, ale mezi nejčastější platí povinnost splácet hypotéku z účtu stejné banky. To většinou problém nebývá.

Horší je, pokud je sazba podmíněna například sjednáním kreditní karty, což je v podstatě další úvěr. Mnohem méně výhodný, než hypotéka sama.

Je také potřeba se ohlížet i na poplatky, které nejsou v úrokové sazbě zahrnuty: 

  • zajistí vám banka zpracování hypotéky zdarma nebo si za to naúčtuje několik tisíc? 
  • udělá banka odhad ceny nemovitosti zdarma nebo to bude opět za pár tisícovek?
  • budete bance platit měsíční poplatky za správu hypotéky?

Podívejte se v nabídce hypotéky zejména na RPSN (roční procentní sazba nákladů). Je podobná úrokové sazbě nebo výrazně vyšší? RPSN v sobě musí zahrnovat právě i poplatky a tak je mnohem důležitějším a pravdivějším ukazatelem. 

2. Půjdu do své banky

Většina lidí se jde na hypotéku zeptat do své banky, kde mají účet. Nic proti tomu, určitě bych to také udělal. Problém je ale v tom, že se už nedívají po podmínkách nikde jinde. Přitom na to mnoho bank spoléhá a tak se příliš nesnaží nabídnout klientovi jen to nejlepší. Investujte trochu času a podívejte se i jinam. 

3. Podpis rezervační smlouvy před schválením hypotéky

Mnoho lidí je přesvědčeno, že hypotéku určitě dostanou, a tak bez rozmýšlení podepíší rezervační smlouvu na nemovitost a zaplatí rezervační zálohu, která mnohdy převyšuje sto tisíc korun. Jaké je pak jejich překvapení, když jim banka sdělí, že jim půjčit nemůže. Buď kvůli špatným registrům dlužníků (i jedna nezaplacená splátka u jiné banky může hrát roli) nebo například kvůli nízkým příjmům. Každá banka si počítá příjmy a výdaje trochu jinak. 

V případě zaplacení rezervační zálohy předem se vystavujete riziku, že o ni nevratně přijdete. Nechte si proto schválit hypotéku předem. 

V případě zájmu vám rád poradím co a jak. Třeba jak si nechat schválit hypotéku předem, ačkoli ještě přesně nevíte, co budete potřebovat. Ale až správnou nemovitost najdete, budete už mít jistotu, že je hypotéka schválená. 

Chcete dostat informaci, kdykoli napíši nový článek? Stačí kliknout na tlačítko níže a už vám nic neuteče.