Velký přehled penzijních fondů

28.01.2023

Mezi obyvateli České republiky je uzavřeno téměř čtyři a půl milionu smluv doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění. Jak se jim (ne)daří zhodnocovat peníze klientů? A proč je právě rok 2024 skvělým rokem na změnu?

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění, dnes nazývané transformované fondy, bylo možné založit do roku 2012, což využilo mnoho lidí. Dodnes existují přibližně tři miliony takových smluv. 

Staré penzijní připojištění má dvě výhody, kvůli kterým je mezi lidmi stále oblíbené. Jednou je garance nezáporného výnosu. To znamená, že penzijní společnost klientovi garantuje, že mu při konci platnosti smlouvy připíše minimálně tolik peněz, kolik do připojištění vložil. Druhou výhodou je možnost využít tzv. výsluhové penze - to je možnost bezplatného výběru poloviny peněz po patnácti letech spoření.

Doplňkové penzijní spoření

Novější Doplňkové penzijní spoření, ve kterém spoří zatím výrazně méně občanů, takové benefity nenabízí. Na druhou stranu svým investorům přináší mnohem vyšší výnosy a do penze tak klienti odchází s větším obnosem peněz. Jak je to možné?

Jednoduše proto, že penzijní společnosti v případě starého Penzijního připojištění investují peníze maximálně konzervativně. Tak, aby se nemohlo stát, že klientovi budou muset na konci horizontu doplácet prostředky. Průměrný výnos Penzijního připojištění se tak pohybuje na hranici pouhého jednoho procenta ročně! To znamená, že i v době normální inflace, která je většinou okolo 2 % ročně, tyto staré fondy reálně ztrácí na hodnotě. Pokud Penzijní připojištění máte, v grafu níže si můžete najít svou penzijní společnost a její průměrný výnos od roku 2013, kdy se penzijní připojištění přestalo nabízet a mohou do něj "investovat" pouze občané, kteří si jej založili do roku 2012. V tomto případě ještě nejsou známa data za rok 2022, takže jde o roky 2013-2021. 

Oproti tomu si v Doplňkovém penzijním spoření můžete zvolit z více strategií (fondů) a maximalizovat tak svůj výnos. Pro někoho bude vhodný konzervativní fond, pro někoho vyvážený a pro jiného zase dynamický. S tím vám poradí kvalitní finanční poradce, případně vám poradí pracovníci v bance. Jelikož jde v podstatě o stejné investice, jako při investování do podílových fondů, je možné strategii v čase i měnit. Obecně je známo, že ačkoli novější Doplňkové penzijní spoření (DPS) negarantuje nezáporný výnos (tzv. kladná nula), existují i společnosti, které takovou garanci poskytují i u DPS

Jaká je pak výnosnost jednotlivých penzijních fondů? Na grafech níže vidíte průměrný roční výnos za období let 2018-2022. Na grafech jsou vidět značné rozdíly mezi jednotlivými fondy. Mezi dynamickými a vyváženými, tedy fondy na delší dobu, jasně vedou penzijní společnosti ČSOB a České spořitelny. Naopak jednoznačně nejslabší jsou penzijní společnosti Komerční banky a NN. KB, společně s ČS mají dokonce ztrátové povinné konzervativní fondy (KB - 0,04 %, ČS - 0,44 % ročně). Minulá výkonnost sice není zárukou výkonnosti i v budoucnu, nicméně v případě KB a NN bych přemýšlel, zda není něco špatně a zda u těchto společností zůstávat.

V grafu dynamických fondů chybí Uniqa akciový účastnický fond, jelikož ještě nemá pětiletou historii. Byl založen teprve v roce 2020. Ten mimochodem připsal účastníkům v roce 2021 výnos 24,46 %. Bohužel v roce 2022 naopak připsal velkou ztrátu ve výši 21,05 %. 

Jak si můžete všimnout, novější Doplňkové spoření má i přes značný propad v roce 2022 mnohem vyšší výnos, než Transformované fondy (Penzijní připojištění). A právě vzhledem k propadu v loňském roce, který značně ovlivnil výnosy i na pětiletém průměru je rok 2023 skvělou možností přechodu ze starého penzijka do toho nového. Třeba u stejné společnosti, u které jste teď.  U všech společností totiž máte díky loňským propadům značnou slevu. Na delším horizontu určitě vyděláte víc peněz. 

Na co si dát ještě pozor?

Před výběrem investiční společnosti a konkrétní strategie si ještě ověřte, do čeho konkrétní fond investuje. Některé fondy mají v dynamické strategii téměř 100 % v akciích, jiné třeba jen 70 %. Jiné fondy zase obsahují velkou složku protiinflačních dluhopisů, což může být nyní také zajímavé. 

Chcete zdarma pomoci s převodem svého penzijního připojištění? 

Vyplňte formulář níže a brzy se vám ozvu. 

Další články